پارگی روتاتور کاف از جمله آسیب های شایع شانه بخصوص در افراد ورزشکار و پرتجرک است که سبب درد و ناتوانی در حرکت دادن شانه می شود.

روتاتور کاف شما شامل ماهیچه ها و تاندون هایی است که شانه شما را در جای خود نگه می دارند. یکی از مهم ترین قسمت های شانه شماست.

روتاتور کاف به شما این امکان را می دهد که بازوهای خود را بلند کرده و به سمت بالا دراز کنید. هر ساله میلیون ها نفر در سراسر جهان به دلیل مشکل روتاتور کاف به پزشکان خود مراجعه می کنند. پارگی روتاتور کاف یک علت شایع درد و ناتوانی در میان بزرگسالان است.

علائم پارگی روتاتور کاف

موارد زیر شایع ترین علائم این آسیب هستند، با این حال، ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کنید. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد مکرر، به ویژه با فعالیت های خاص
  • دردی که مانع از خوابیدن به پهلوی آسیب دیده می شود
  • هنگام حرکت بازو، صداهای رنده یا ترک خوردگی به گوش می رسد
  • توانایی محدود برای حرکت بازو
  • ضعف عضلانی

تشخیص آسیب روتاتور کاف

علاوه بر تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، روش‌های تشخیصی آسیب روتاتور کاف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس. یک آزمایش تشخیصی که از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای تولید تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها بر روی فیلم استفاده می‌کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). یک روش تشخیصی که از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، فرکانس های رادیویی و کامپیوتر برای تولید تصاویر دقیق از اندام ها و ساختارهای بدن استفاده می کند.

روتاتور کاف ممکن است به طور جزئی یا کامل پاره شود. پارگی های با ضخامت جزئی تاندون را به طور کامل از شانه جدا نمی کند.

دلایل پارگی روتاتور کاف

دو علت اصلی این آسیب وجود دارد: آسیب و دژنراسیون. آسیب به روتاتور کاف، مانند پارگی، ممکن است به طور ناگهانی هنگام افتادن روی دست دراز شده اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است در طول زمان به دلیل فعالیت های تکراری ایجاد شود. پارگی روتاتور کاف نیز ممکن است به دلیل افزایش سن و با تحلیل بافت ها اتفاق بیفتد.

روشهای درمان

استراحت و توقف فعالیت هایی که سبب تشدید درد می شوند از مهم ترین راهکارهای تسکین درد هستند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای تسکین درد تجویز می شوند.

فیزیوتراپی شانه موثرترین روش در درمان پارگی روتاتور کاف است ، تمرینات تقویتی و کششی و اولتراسوند درمانی از روشهای فیزیوتراپی در درمان این آسیب هستند.

جراحی (برای صدمات شدید) جراحی تعویض کامل شانه ممکن است یک گزینه برای بیماران مبتلا به دژنراسیون شانه و مشکلات ناتوان کننده شانه باشد. 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی در کرج – بهترین فیزیوتراپی کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست