فیزیوتراپی سکته مغزی باید هرچه سریع تر پس از این عارضه مغزی برای کمک به توانبخشی بیمار انجام بگیرد.

در صورتی که شرایط بیمار مناسب باشد فیزیوتراپی معمولا 2 روز پس از سکته مغزی آغاز می شود. فیزیوتراپی در برخی بیماران در مدت زمان کوتاهی سبب بهبود شرایط می شود و در برخی دیگر مدت زمان توانبخشی با فیزیوتراپی طولانی تر خواهد بود.

بازآموزی حرکتی، برای آموزش مجدد قابلیت‌های حرکتی و فعالیت‌های عملکردی مانند نشست و برخاست ، راه رفتن و …. یکی از راهکارهای فیزیوتراپی سکته مغزی است.

فیزیوتراپیست با ارائه برنامه‌های مدون و طراحی‌شده به تسریع روند بهبودی بیمار کمک می کند تا طی شش ماه اول پس از بروز سکته مغزی بدن حداکثر پاسخ را به درمان‌های فیزیوتراپی بدهد.

فیزیوتراپیست دانش کافی را در ارتباط با عوارض جسمی _ حرکتی و حسی بیماران سکته مغزی داشته و می تواند به کاهش مشکلات بیماران پس از سکته مغزی کمک کند.

مثلا ممکن است فرد سکته‌ای به‌دلیل اختلال غیرقابل برگشت سیستم عصبی حین راه‌ رفتن دچار لنگیدن هم باشد اما می‌توان با افزایش مسافت پیاده‌روی از میزان معلولیت کاست.

فیزیوتراپی سکته مغزی

فيزيوتراپی خيلی زود به دنبال سكته مغزی در منزل يا بيمارستان آغاز می شود.احتمال این است که بیمار سکته مغزی دچار اختلالات حرکتی هم شود ولی با استفاده از پیاده روی بیشتر میتوان میزان معلولیت را کاهش داد.

فیزیوتراپیست به بیمار کمک میکند که حالت عادی کنترل ماهیچه هارا به دست آورد و حرکت فرد بیمار به شرایط عادی بازگردد.

فیزیوتراپیست از وضع مناسب بیماران در تخت اطمینان حاصل مینماید  در صورتی که فرد بیمار نتواند جابه جا شود، وضعیت بیمار را به صورت یک روش منظم تغییر میدهد تا بتواند از خشک شدن مفاصل و ماهیچه ها پیشگیری نماید.

فیزیوتراپیست به بیماری که نمیتواند بر روی صندلی یا تخت خود بنشیند کمک میکند تا وضعیت متعادل خود را پایدار نگه دارد.

برای شروع درمان اندام هایی که ضعیف میباشند یا اندام های فلج از حرکات کوچک و ساده استفاده مینماییم .با پیشرفت و افزایش قدرت بیمار حرکات درمانی پیچیده تر آزمایش میشوند و فرد بیمار تشویق می گردد تا هر دو قسمت بدنش را استفاده کند.

استفاده از دارو های ضد انقباض و انجام حرکت های نرمشی برای درمان اسپاسم عضلانی مفید است.

این نکته را باید در نظر گرفت که اگر فرد بیمار درد داشته باشد به درمانگر مربوطه اطلاع داده تا برای رفع مشکل راهی را پیدا نماید.

 کیسه آب گرم و انجام بعضی از حرکات نرمشی سبک میتوانیم درد را کاهش دهیم.

برای اندام هایی که بسیار ضعیف میباشند یا اندام فلج است برای پیشگیری از درد میتوان از آتل های مخصوص استفاده نمود.

ضرورت استفاده از فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

. انعطاف پذیری سیستم عصبی بعداز سکته هدایت شده و کنترل شده نیست.فیزیوتراپیست خاصیت انعطاف پذیری(نروپلاستیسیتی) سیستم عصبی بعد از آسیب را در جهت صحیح هدایت می کند.(فیزیوتراپیست  خاصیت انعطاف پذیری عصبی بعد از سکته در بیماران  در جهت درست هدایت مینمایند. ودر ابتدای زمان اولیه آسیب،خاصیت انعطاف پذیری عصبی در مغز بیشتر است.)
. در زمان های اولیه آسیب(به ویژه شش ماه اول), نروپلاستیسیتی بیشتر است.
. فیزیوتراپیست باعث بهبود انعطاف پذیری در مفاصل(جهت جلوگیری از کوتاهی های عضلانی و خشکی مفاصل به علت بی حرکتی) براساس اصول علمی می گردد.
. درمان فیزیوتراپی براساس ارزیابی های اولیه و مجدد بیماران صورت می گیرد.ازنظر یک فیزیوتراپیست هر بیمار سکته مغزی منحصر به فرد بوده و به درمان خاص خود نیاز دارد.(هر بیماری سکته مغزی باید برنامه ی درمانی مخصوص به خود را داشته باشد و بر پایه ارزیابی های اولیه بیماران انجام میگیرد.)
. ارزیابی قدرت عضلات اندام ها به صورت فعال,به فیزیوتراپیست این امکان را می دهد که با توجه به وضعیت بیمار,او را از یک سطح پایین تر به یک سطح بالاتر ارتقائ دهد.
.تجزیه و تحلیل میزان قدرت اندام ها و عضلات،به فیزیوتراپیست این قابلیت را میدهد که با توجه به شرایط بیمار,بیمار را از یک درجه پایین تر به یک درجه بالاتر ارتقا دهد.
. فیزیوتراپیست با توجه به این که شناختی از آناتومی و نوروفیزیولوژی بدن نیز دارد،به بیمار و همراهان او نحوه صحیح ایستادن وراه رافت درست و صحیح را یاد میدهد.اگر این آموزش ها غلط باشد موجب الگو های حرکتی نادرست میشود و در میزان کیفیت بهبودی بیمار تاثیر زیادی دارد.

تنظیم  برنامه ای منظم جهت افزایش هماهنگی  و تعادل بین گروه های عضلانی در شرایط مختلف که با توجه به شرایط و پیشرفت بیمار تغییر می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در کرج – فیزیوتراپی سکته مغزی – درمان سکته مغزی – کلینیک فیزیوتراپی در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست