دلایل کمردرد

کمردرد یک بیماری شایع است و علائم آن بسته به علت ممکن است متفاوت باشد. درد ممکن است به صورت مبهم، تیز، ضربان دار، کوبنده، درد یا سوزش توصیف شود. ممکن است ثابت باشد یا ممکن است بیاید و برود یا با ورزش یا نشستن طولانی بدتر شود.

به همان اندازه که کمر درد می تواند خسته کننده باشد، معمولاً با استراحت در عرض چند هفته برطرف می شود یا بهبود می یابد. شرایط شدیدتر ممکن است به مراقبت و درمان مداوم با فیزیوتراپی و در موراد شدید جراحی نیاز داشته باشد.

فیزیوتراپی کمر نقش موثری در درمان کمردرد و عوامل ایجاد کننده آن دارد

دلایل کمردرد

رگ به رگ شدن

کشیدگی و رگ به رگ شدن شایع ترین علت درد پشت به خصوص در ناحیه کمر است. کشیدگی به پارگی یک عضله یا تاندون (که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کند) اشاره دارد، در حالی که رگ به رگ شدن به پارگی یک رباط (که استخوان ها را در یک مفصل متصل می کند) اشاره دارد.

پارگی تاندون یا رباط ممکن است در اثر سقوط یا آسیب ورزشی، یا در اثر استفاده بیش از حد از مفصل، که به عنوان آسیب استرس مکرر شناخته می شود، ایجاد شود.

درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و اغلب به عنوان “دردی سراسری” توصیف می شود که به باسن منتقل می شود. درد با حرکت بدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد. همراه با درد، سفتی عضلات، اسپاسم عضلانی و کاهش دامنه حرکتی شایع هستند.

پارگی دیسک

پارگی و بیرون زدگی دیسک کمر یکی از مهم ترین دلایل کمردرد است ، دیسک های بین مهره ای بین استخوان های ستون فقرات قرار دارند و به عنوان بالشتک های ضربه گیر عمل می کنند. دیسک ها می توانند به مرور زمان به دلیل افزایش سن، ضربه، چاقی، استرس های مکرر و سیگار شکسته شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک دیسک می تواند شروع به بیرون زدگی به سمت بیرون کند که به عنوان دیسک برآمده یا لغزنده شناخته می شود.

دیسک همچنین می تواند پاره شود و منجر به پارگی (فتق) دیسک شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، قسمت داخلی دیسک (که هسته پالپوس نامیده می شود) به بیرون رانده می شود و اعصاب مجاور را فشرده می کند و باعث درد عصبی می شود.

پارگی دیسک در ناحیه کمر می تواند باعث درد شدید شود که ممکن است به سمت باسن، کشاله ران و ساق پا حرکت کند. پارگی دیسک در گردن می تواند باعث دردی شود که به سمت پایین بازو حرکت می کند. همچنین ممکن است باعث ضعف عضلانی، بی حسی و گزگز شود

آرتروز ستون فقرات

آرتروز ستون فقرات نوعی آرتریت است که در اثر ساییدگی و پارگی غضروف بین استخوان های ستون فقرات ایجاد می شود. با از بین رفتن غضروف، می توانید درد مبهم، دردناک یا ضربانی را تجربه کنید که با حرکت بدتر می شود.

درد ، سفتی مفاصل و کاهش دامنه حرکتی از علائم آرتروز ستون فقرات هستند.

با پیشرفت بیماری، رشد استخوانی ممکن است ایجاد شود. این خارهای استخوانی می توانند ریشه های عصبی مجاور را تحت فشار قرار دهند و باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن شبیه به پارگی دیسک شوند.

سیاتیک

فشردگی و آسیب عصب سیاتیک یکی از دلایل کمردرد است، سیاتیک به احساس درد عصبی اشاره دارد که به سمت پایین پا می رود. این اصطلاح یک نام اشتباه است زیرا عصب سیاتیک (عصب بزرگی در ساق پا که توسط ریشه های عصبی که از ستون فقرات کمری جدا می شوند تشکیل می شود) به طور خاص در این شرایط تحریک نمی شود. تحریک ریشه های عصبی کمر باعث سیاتیک می شود.

سیاتیک می تواند ناشی از پارگی دیسک، خار استخوان یا آسیب به لگن، باسن یا ران باشد. دیابت، بارداری و نشستن طولانی مدت نیز از عوامل خطر هستند

وضعیتی به نام سندرم پیریفورمیس نیز می‌تواند باعث سیاتیک شود زمانی که عضله پیریفورمیس مجاور دچار اسپاسم شود.

سیاتیک باعث تیراندازی، سوزش یا گرفتگی درد می شود که از قسمت پایین کمر به باسن و گاهی به پایین ساق پا و به کف پا کشیده می شود. گزگز، بی حسی و ضعف عضلانی شایع است.

تنگی کانال نخاعی

با افزایش سن، کانال نخاعی که شامل نخاع است، می تواند شروع به باریک شدن کند. این به عنوان تنگی نخاعی شناخته می شود. آرتریت نخاعی همچنین می تواند باعث رشد بیش از حد استخوان در داخل کانال شود.

اگر کانال نخاعی شما بیش از حد سفت شود و اعصاب را تحت فشار قرار دهد، می‌توانید دردهای انتشاری در ناحیه کمر و باسن، ضعف عضلانی، بی‌حسی و گزگز احساس کنید.

سایر علل تنگی ستون فقرات شامل اسکولیوز، بیماری پاژه استخوان و ترومای نخاعی است.

سایر دلایل

  • اسپوندیلولیز 
  • پوکی استخوان
  • اسکولیوز

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمردرد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در درمان کمردرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست