دلایل درد سیاتیک

هر چیزی که عصب سیاتیک را فشرده یا فشار می دهد (به ویژه در جایی که از ستون فقرات خارج می شود) می تواند باعث سیاتیک شود.

برخی از رایج ترین دلایل درد سیاتیک عبارتند از:

  • فتق دیسک: دیسک لاستیکی بین مهره‌های کمر ممکن است برآمدگی یا فتق داشته باشد و باعث تحریک و/یا فشرده شدن ریشه‌های عصب سیاتیک شود. فتق یا برآمدگی دیسک شایع ترین علت سیاتیک است.
  • بیماری دژنراتیو دیسک: با افزایش سن، دیسک های مهره ای ممکن است شروع به فرسودگی کنند. اگر دیسک ها بیش از حد نازک شوند، فضای بین هر مهره فشرده می شود و به ریشه عصب سیاتیک فشار وارد می کند. اگر پوشش بیرونی دیسک ها فرسوده شود، مایع از دیسک ممکن است نشت کند و عصب سیاتیک را تحریک کند.
  • خارهای استخوانی: رشد بیش از حد استخوان (استئوفیت) روی مهره ها می تواند به ریشه های عصب سیاتیک فشار وارد کند. این خارهای استخوانی اغلب در نزدیکی مهره های تحت تاثیر آرتروز تشکیل می شوند.
  • تنگی کانال نخاعی: تنگی نخاع به باریک شدن فضایی گفته می شود که نخاع و ریشه های عصب سیاتیک از آن عبور می کنند و باعث فشرده شدن می شود. این باریک شدن ممکن است ناشی از آرتریت یا افزایش سن باشد.

سایر دلایل درد سیاتیک

  • Spondylolisthesis: مهره ها طوری طراحی شده اند که برای پایداری، روی هم قرار گیرند. اگر یکی از مهره‌های کمر به سمت جلو بر روی مهره زیر آن بلغزد (اسپوندیلولیستزیس) می‌تواند بر روی عصب سیاتیک فشار بیاورد.
  • شکستگی مهره: اگر قسمتی از مهره که مفصل را تشکیل می دهد (پارس بین مفصلی) ترک خورده یا شکسته شود که به آن اسپوندیلولیز می گویند، عصب سیاتیک تحت فشار قرار می گیرد.
  • سندرم پیریفورمیس: عضله پیریفورمیس معمولاً در بالای عصب سیاتیک در باسن قرار دارد و در صورت سفت شدن بیش از حد عضله می تواند عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد. علائم ممکن است پس از نشستن طولانی مدت، بالا رفتن از پله ها، راه رفتن یا دویدن بدتر شوند. عضله پیریفورمیس یک عضله نواری صاف است که از ساکروم شما (استخوان مثلثی شکل زیر ستون فقرات شما) تا بالای استخوان ران در مفصل ران کشیده شده است.

سایر بیماری ها می توانند علائم سیاتیک را تقلید کنند، اما واقعاً ناشی از برخورد عصب سیاتیک نیست. به عنوان مثال، اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک یک مشکل مفصلی در لگن است که باعث ایجاد درد در باسن می‌شود که ممکن است به سمت بالای ساق پا منتشر شود.

یک باند ایلیوتیبیال سفت (تاندونی که در طول بیرونی ران شما قرار دارد) یا عضله همسترینگ می تواند علائم تشعشع سیاتیک را تقلید کند. 

اگر درد تشعشعی در ناحیه باسن باقی بماند و به سمت پایین ران حرکت نکند یا فقط تا نیمه ران حرکت کند، احتمال سیاتیک کمتر است.

بیماری شدید دیگری به نام سندرم دم اسب (که اغلب به دلیل فشار دادن فتق دیسک بر روی ریشه های عصبی دم اسب در انتهای ستون فقرات ایجاد می شود) می تواند با سیاتیک اشتباه گرفته شود. سندرم دم اسب علاوه بر تشعشع درد و ضعف، ممکن است منجر به بی اختیاری روده یا مثانه شود. سندرم اسب دم اسب یک اورژانس پزشکی است و می تواند منجر به مشکلات دائمی شود. در صورت داشتن علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

کلمات مرتبط :

دلایل درد سیاتیک – فیزیوتراپی سیاتیک – فیزیوتراپی در کرج – فیزیوتراپی در عظیمیه کرج – بهترین فیزیوتراپی کرج – فیزیوتراپی ستون فقرات در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست