آرتروز شانه عارضه ای است که به دلیل تخریب غضروف مفصل شانه رخ می دهد و منجر به درد ، التهاب و سفتی مفصل شانه شده و عملکرد حرکتی شانه را محدود می کند.

ضربه زدن به توپ گلف، برداشتن ظرف از کمد آشپزخانه یا حتی مسواک زدن ممکن است برای فرد مبتلا به این عارضه دردناک و دشوار باشد. حتی آرتروز شانه متوسط ​​می تواند باعث درد مزمن مبهم یا شعله ور شدن متناوب درد شدید شود که خواب را مختل می کند.

آناتومی مفصل شانه 
برای درک کامل آرتریت شانه، دانستن برخی از آناتومی شانه کمک می کند. شانه از سه استخوان تشکیل شده است:

 • بازو (بالا بازو)
 • کتف (تیغه شانه)
 • ترقوه (ترقوه)

شانه دارای 4 مفصل است – محل برخورد دو سطح استخوان – اما تنها 2 مورد از این مفاصل مستعد ابتلا به آرتروز و آسیب هستند:

 • مفصل گلنوهومرال جایی است که سر گرد استخوان بازو در یک حفره کم عمق کتف به نام گلنوئید لانه می کند. این ساختار توپ و سوکت، دامنه وسیع حرکت شانه، از جمله حرکت دایره ای را امکان پذیر می کند.
 • مفصل آکرومیوکلاویکولار جایی است که ترقوه در امتداد آکرومیون که در بالاترین نقطه کتف است می‌لغزد. مفصل آکرومیوکلاویکولار نسبت به مفصل گلنوهومرال مستعد ابتلا به آرتروز است.

علائم آرتروز شانه

دژنراسیون آرتروز مفصل شانه ممکن است ماه ها یا سال ها قبل از ظاهر شدن علائم شروع شود. بسیاری از افراد در ابتدا درد و سفتی گاه به گاه آرتروز شانه خود را به عدم ورزش یا افزایش سن نسبت می دهند.

شناخت علائم می تواند منجر به درمان شود که می تواند پیشرفت بیماری را کند کند.

علائم و نشانه های رایج آرتروز شانه عبارتند از:

 • درد شانه. حساسیت و درد ناشی از استئوآرتریت گلنوهومرال معمولاً در عمق پشت شانه احساس می شود. درد معمولاً در دامنه حرکتی میانی احساس می شود تا در حد انعطاف پذیری. آرتریت متوسط ​​تا شدید شانه ممکن است باعث درد مبهم یا شعله ور شدن متناوب درد در شب شود و خوابیدن را دشوار کند.
 • سفتی یا از دست دادن حرکت. جدای از درد، یکی از علائم اصلی آرتریت شانه کاهش دامنه حرکتی است. این از دست دادن حرکت حتی در حین حرکت “منفعل” شانه که با کمک انجام می شود (مانند پزشک یا فیزیوتراپیست که تلاش می کند بازو را بچرخاند) مشاهده می شود. این علامت می تواند حمام کردن، لباس پوشیدن و سایر فعالیت های روزانه را چالش برانگیز کند.
 • گرفتن. هنگامی که شانه “گیر” می کند، در غیر این صورت یک حرکت سیال ناخواسته قطع می شود. گرفتن اغلب با صدای کوبیدن یا خس خس همراه است.
 • کرپیتوس. احساس یا شنیدن صدای ترکیدن هنگام چرخش شانه ممکن است نشانه ای از ساییدگی غضروف باشد و از استخوان ها در برابر اصطکاک محافظت نمی کند. اصطلاح پزشکی برای این علامت “کرپیتوس” است.
 • ضعف و آتروفی عضلانی. بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت شانه از حرکات دردناک و بلند کردن اجسام اجتناب می‌کنند که به نوبه خود می‌تواند منجر به آتروفی و ​​ضعف عضلانی شود.
 • تورم. هنگامی که آرتریت باعث اصطکاک بین استخوان ها می شود، بافت های نرم اطراف می توانند تحریک شده و متورم شوند. تورم می تواند در آرتریت شانه رخ دهد، اگرچه معمولاً نسبت به سایر انواع آرتریت، مانند آرتریت زانو یا دست، کمتر مشخص است.
 • در بیشتر موارد، اما نه همه موارد، علائم آرتروز شانه آمده و رفته و در طی ماه‌ها یا سال‌ها بدتر و مکرر می‌شوند. درد استئوآرتریت شانه ممکن است پس از فعالیت های شدید مانند تنیس یا گلف تشدید شود.

درمان آرتروز شانه

اگر فرد به درمان غیرجراحی آرتروز شانه به خوبی پاسخ دهد، ممکن است روند آرتروز کند شود، درد کنترل شود و از جراحی اجتناب شود یا حداقل به تعویق بیفتد.

اصلاح فعالیت فعالیت هایی که مفصل شانه را تشدید می کند و می تواند منجر به درد شود را کاهش دهید. ممکن است لازم باشد از فعالیت های شدید شانه مانند وزنه برداری سنگین و کایاک سواری به طور کامل اجتناب شود.

استراحت دوره ای. کمی ناراحتی در صبح یا در ابتدای ورزش طبیعی است. درد تیز، سوزان یا شدید طبیعی نیست. درد متوسط ​​تا شدید شانه سیگنالی است که مفصل نیاز به استراحت دارد.

کمپرس گرم یا سرد. اعمال گرما، مانند استفاده از پد گرم کننده، می تواند مفصل سفت شانه را شل کند. کمپرس سرد را می توان به مدت 15 یا 20 دقیقه پس از فعالیت برای کاهش تورم و درد استفاده کرد. گرم کردن یا سرد کردن مفصل ممکن است علائم را به طور موقت بهبود بخشد. آنها نمی توانند علل زمینه ای درد شانه را کاهش دهند.

فیزیوتراپی شانه موثرترین روش درمان آرتروز شانه است ، فیزیوتراپیست با توجه به شرایط هر بیمار برنامه درمانی منحصر بفردی را تنظیم می کند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی زندگی در کرج (بهترین فیزیوتراپی کرج) خدمات تخصصی فیزیوتراپی را برای بیماریهای اسکلتی – عضلانی و مشکلات حرکتی بیماران نورولوژیک ارائه می دهند.

 

کلمات مرتبط :

بهترین فیزیوتراپی کرج – فیزیوتراپی شانه در عظیمیه کرج – لیزر پرتوان در کرج – فیزیوتراپی ورزشی در کرج – مرکز فیزیوتراپی در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست